بیمه گران جهانی  پس از خروج ایالات متحده از برجام، نگران تاثیر تحریم هایی هستند که باعث قطع همکاری با ایران خواهد شد و این در حالی است که چند روز پیش یکی از کارگزاران بین المللی گفت: همچنان به نظارت بر تحولات پس از خروج ایالات متحده ازبرجام و همکاری با ایران ادامه خواهد داد،

شرکت بیمه سوئیس ر   (Swiss Re)نیز اعلام کرده که; این تصمیم ایالات متحده  در کسب و کار آن کشور با ایران تاثیر منفی خواهد داشت.

در همین آرتور جی گالاچر (AJG)، به عنوان یک شرکت اتکایی به تازگی و در سه ماهه اول سال 2018 از مشارکت کنندگان در بیمه های صنعت نفت و گاز ایران بوده است.

این تحرکات از طرف ایالت متحده، بیمه گران جهانی و شرکت های بیمه ای دیگر را که در حال همکاری با ایران هستند را مجبور به تجدید نظر گسترده کند؛ آنها انتظار دارند که ایالات متحده و اتحادیه اروپا به دنبال راه هایی  بیشتری باشند تا بتوانند از فضای کسب کار بسیار زیاد ایران در حوزه بیمه های بین المللی بهره مند شوند.

شرکت های همانند AJG بسیار مشتاقند که  فعالیت های بیمه ای خود را در ایران حفظ کنند. این علاقمندی، از حمل و نقل نفت و گاز به داخل و خارج از ایران تا مشارکت در جذب سهم پرتفوی اتکایی در ساخت و بهره برداری از تجهیزات نفت و انرژی را تشکیل میدهد.

AJG  اعلام کرده است که”تصمیمات دولت ایالات متحده هر چه که باشد، ما اقدامات مناسب را با هماهنگی با همه قوانین و مقررات بین المللی را انجام خواهیم داد. بیمه گر آلمانی Allianz نیز اعلام کرده که با توجه به تحریم های احتمالی ایالات متحده ما در حال تجزیه و تحلیل و آماده سازی برای کاهش فعالیت های در ایران هستیم. و انتظار می رود و هر گونه راه کاری را که اتحادیه اروپا و دولت آلمان ارائه دهد را بررسی و نسبت به ادامه همکاری با صنعت بیمه ایران اعلام نظر خواهیم کرد.

لوییدز ) Lloyds ( لندن نیز در رابطه با خروج ایالت متحده از برجام واکنش نشان داده و اعلام کرده که در حال بررسی معیارهای ” اعمال مجدد تحریم های قبلی آمریکا علیه ایران است و به احتمال زیاد از بازار این کشور خارج خواهد شد.

با تمام این اظهار نظر ها که در برخی با تحدید و در برخی با همراهی صنعت بیمه ایران همراه است با منتظر ماند و دید که تصمیم مقامات بیمه مرکزی و صنعت بیمه کشور برای رهایی از این تهدید ها و به طور کل ریسک ناشی از تهدید تحریم های جدید آمریکا چه خواهد بود این در حالی است که هنوز موضع روشنی از طرف بیمه گران جهانی با ایران اعلام نشده است.

 

هوتن همدانی/کارشناس ارشد صنعت بیمه

منابع: رویترز

مطلب قبلیساخت دومین مدرسه شهدای بیمه آسیا آغاز شد
مطلب بعدیدر میزگردی با حضور کارشناسان بیمه بررسی شد: نیمه پنهان معافیت بیمه از مالیات