در این نشست که مدیر کل بیمه مرکزی دکتر سلیمانی حضور داشتند خبرنگاران و اصحاب رسانه های مکتوب و مجازی سوال های متعددی در حوزه های مختلف پرسیدند و پاسخ آن را از رییس کل دریافت کردند.

سوالی در خصوص طرح بیمه مرکزی برای حمایت از مردم در صورت وقوع بلایای طبیعی مطرح شد و اینکه تنها بیمه اجباری در کشور بیمه های شخص ثالث است و اگر قرار باشد با انگیزه بیشتر به مردم این فرهنگ انتقال یابد که که با هزینه کم می توان منازل مسکونی خود را در برابر حوادث طبیعی ایمن کرد بیمه مرکزی به عنوان متولی می بایست در کنارشان باشد و از حمایت خود آنها را برخوردار کند.طرحی که میشود با بررسی های کامل و جامعه اجرایی شده و کمی از دغدغه های مردم را کم کند.

سوالی از هیئت بازرسی مستقر در شرکت بیمه ایران مطرح شد و پاسخ رییس کل این گونه بود که :

بیمه مرکزی رسالتش نظارت بر شرکت های بیمه است اطلاعات درست در اختیار بیمه مرکزی قرار میگیرد تا همه شرکتها بتوانند تحت بررسی سازمان بازرسی قرارگیرند. شرکت بیمه ایران نیز مستثنا نیست و باید موارد مالی آن بررسی شود و اگر مشکلات و نقیصه ای وجود داشت برطرف گردد.

باید بدانیم که ۳۳ درصد پرتفوی بیمه ای کشور در اختیار بیمه ایران است و برنامه هایی برای برون رفت از زیان انباشته شرکت بیمه ایران اماده شده که به زودی اجرایی خواهد شد.

نرخ دیه در سال ۹۸ به چه گونه ای محاسبه می شود :

نرخ دیه را قوه قضاییه اعلام خواهد کرد و بدون شک در نرخ بیمه تاثیر گذار خواهد بود.

در خصوص پرداخت خسارت ارزی به بیمه گذاران بیمه با بانک مرکزی به توافق رسیده ایم و تا وقتی خسارتی وارد شود به صورت ارزی پرداخت خواهد شد و اگر در پرداخت دچار مشکل شویم با ارز نیمایی مبادرت به پرداخت می کنیم.

اوراق بیمه آیا بهادار میشود؟

بله دستورالعمل آن صادر شده و سازمان بورس همکاری خوبی با بیمه داشته و از دولت مجوز آن دریافت شده تا در بودجه سال ۹۸ تصویب شود و به اجرا درآید.

در خصوص مقایسه صنعت بیمه در قبل از انقلاب و بعد از آن نیز اشاره شد حق بیمه تولیدی در سال ۱۳۵۰ با ۷/۲ میلیون تومان در سال ۱۳۹۷ به ۵۰۰/۳۴ هزار میلیارد رسیده و نیز در بحش پرداخت خسارت در سال ۵۰ با ۲۰ درصد به ۲۸ درصد در سال ۹۷ رسیده .

هرچند در نگاه اول رشد نرخ خسارت در سال ۹۷ دیده می شود ولی باید متذکر شد در این سالها حق بمه دریافتی در بخش های مختلف سرمایه گذاری شده و سود آن به حساب شرکت های بیمه منظور گردیده و از نظر سرمایه مشکلی برای آنها ایجاد نشده است.

با توجه به شرایط تحریم بیمه های اتکایی داخلی با قوت در کنار شرکت ها قرار دارند و خدمات رسانی میکنند.

 بیمه مرکزی به عنوان یک نهاد حامی  حقوق مشتریان از انجمن ها و سازمانهای مردم نهاد حمایت میکند و نیز به شرکت های بیمه اعلام شده ارزیابان خسارت بیمه ای را به صورت مستقل در اختیار گیرند تا خدمات بهینه تر صو ت بگیرد

نکته مهم این نشست اعلام بخشودگی جرایم بیمه های شخص ثالث بود که در دو بخش مطرح شد.

تا سی بهمن ۹۷ بخشودگی کامل جرایم بیمه نامه های ثالث وسایل نقیله موتوری زمینی ادامه خواهد داشت،دارندگان موتور سیکلت و وسایل نقلیه کشاورزی تا شش ماه زمان دارند برای بخشودگی جرایم خود به دفاتر بیمه مراجعه کنند.

در پایان از تمبر ویژه بانک مرکزی به مناسبت چهلمین سالگرد شکوهمند انقلاب اسلامی با حضور نماینده اداره کل پست جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد.

کد خبر:۴۱۵۵۹۰۰۰۱۶۱

تهیه و تنظیم خبر:فاطمه محمدی نژاد گنجی

منبع:حضور سردبیر در نشست اصحاب رسانه

مطلب قبلیگردهمایی ارزیابان خسارت بیمه در بیمه مرکزی و نکته های آن
مطلب بعدیبدهی ۱۰۰۰ میلیاردی بنیاد شهید به بیمه ایران