هوشنگ حیدرنژادیان شنبه ۲۲ خرداد در جمع خبرنگاران، با اشاره به سالروز تأسیس بانک کشاورزی در کشور، اظهار کرد: نقش کشاورزی در تأمین امنیت غذایی بی بدیل و غیرقابل انکار است و به عنوان بازوی اقتصادی دولت در بخش کشاورزی، رفیق روزهای گرم و سرد مردمانی است که با سختکوشی باعث رنگ‌گیری سفره‌های مردم می‎ شوند.

وی با تأکید بر اینکه بانک کشاورزی در طول ۸۸ سال قدمت در بخش کشاورزی ایران نقش مهمی داشته است، اضافه کرد: ۵۰ درصد از تسهیلات اشتغال پایدار روستایی توسط صرفاً بانک کشاورزی پرداخت شده است.

حیدرنژادیان با اشاره به اینکه در اشتغال پایدار روستایی طی سال های ۹۷، ۹۸ و ۹۹ بانک کشاورزی همدان با ۱۲۰ درصد تحقق برنامه ابلاغی، سهم مهمی را به خود اختصاص داد، خاطرنشان کرد: بانک کشاورزی ۱۵۳۶ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پایدار روستایی را به ۳۱۸ طرح در بخش غیرحمایتی پرداخت کرده که ۱۵۹۴ نفر اشتغالزایی به همراه داشته است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در بخش نهادهای حمایتی نیز بانک کشاورزی ۴۰۹ میلیارد ریال تسهیلات را به ۹۶۴ طرح اختصاص داده است، یادآور شد: بیش از ۹۸ درصد از تسهیلات پرداخت شده بانک کشاورزی در اشتغال پایدار روستایی در بخش کشاورزی بوده است.

مدیر امور شعب بانک کشاورزی استان همدان از پرداخت ۱۵۰۵ فقره تسهیلات به میزان ۱۵۱ میلیارد ریال در بخش مکانیزاسیون خبر داد و اظهار کرد: اعتبار ابلاغی استان همدان در بخش مکانیزاسیون ۷۹۰ میلیارد ریال بوده اما این بانک ۱۵۰۰ میلیاردریال پرداخت کرده که دو برابر میزان ابلاغ بوده است.

وی با بیان اینکه نخستین اولویت استان در پرداخت تسهیلات احداث گلخانه است، افزود: همدان یکی از استان هایی است که در سال گذشته بیشترین سطح احداث گلخانه را داشته به‌طوریکه سال گذشته ۶۶ فقره تسهیلات گلخانه به مساحت ۳۴ هکتار پرداخت شده است.

حیدرنژادیان ادامه داد: از سال ۹۷ تاکنون در مدت سه سال ۱۰۶ طرح اشتغالزا از محل اعتبارات در اختیار بانک ۲۰۷۴ میلیارد ریال تسهیلات دریافت کردند که ۱۱۹۰ نفر اشتغالزایی به همراه داشته است.

وی با اشاره به پرداخت تسهیلات ازدواج توسط بانک کشاورزی، گفت: در سال گذشته ۱۴۴ فقره تسهیلات اشتغال به مبلغ ۱۲۷ میلیارد ریال پرداخت شده و در دو ماهه ابتدای امسال نیز ۱۵۵ فقره به میزان ۱۳۲ میلیارد ریال تسهیلات ازدواج به جوانان پرداخت شده است.

مدیر امور شعب بانک کشاورزی استان همدان در پاسخ به سوال ایسنا درباره پرداخت غرامت خسارت محصولات کشاورزی نیز یادآور شد: در سال زراعی گذشته ۱۰۴ میلیارد و ۴۰۷ میلیون ریال خسارت بیمه به کشاورزان پرداخت شد که بالاترین غرامت مربوط به بخش زراعت با ۵۲ میلیارد ریال بوده است.

وی افزود: در سال زراعی جاری نیز با توجه به خشکسالی و سرمازدگی اول فصل پیش‌بینی می‌شود میزان پرداخت غرامت بین ۵۴۰ تا ۸۰۰ میلیارد ریال برسد چراکه به علت خشکسالی تمامی مزارع دیم استان مشمول غرامت بوده و حتی برخی از مزارع به صورت ۱۰۰ درصدی دچار خسارت شدند.

حیدرنژادیان با اشاره به اینکه خسارت سرمازدگی باغات استان در سال جاری زیاد بوده است، خاطرنشان کرد: درخواست خسارت سرمازدگی باغات ثبت شده و در حال ارزیابی است و حداکثر تا تیرماه پرداخت خواهد شد.

وی از افزایش هشت برابری بیمه محصولات کشاورزی خبر داد و افزود: در سال زراعی جاری ۱۵۴ هزار هکتار از محصولات زراعی استان تحت پوشش بیمه قرار گرفتند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش هشت برابری داشته است.

این مقام مسئول در بخش دیگری درباره تملک واحدهای تولیدی نیز اظهار کرد: در سال گذشته هیچ واحد تولیدی به تملک بانک درنیامده است و حتی واحدهایی که در ادوار گذشته به تملک بانک ها درآمده بودند با شرایط خاص ادامه کار می‌دهند.

حیدرنژادیان با اشاره به اینکه ۳۵ درصد از معوقات سیستم بانکی استان مربوط به بانک کشاورزی استان همدان است، تأکید کرد: مطالبات غیرجاری معوق بانک کشاورزی ۲۴۸۰ میلیارد ریال است که عمدتاً از واحدهای تولیدی بوده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره تعداد چک‌های برگشتی فعالان بخش کشاورزی دراین بانک، مطرح کرد: در بانک کشاورزی با کاهش چک‌های برگشتی مواجه بودیم که این موضوع ابتدا به خوش قولی فعالان بخش کشاورزی برمی‌گردد و در مرحله بعد به نظارت و تقویت فرهنگی موضوع در شعب استان مربوط می‌شود.

مدیر امور شعب بانک کشاورزی استان همدان با اشاره به سهم ۴۰ درصدی بانک کشاورزی در احداث سد گرین، یادآور شد: کل سرمایه‌گذاری سدگرین ۱۷۲۲ میلیارد ریال است که ۶۹۰ میلیارد ریال معادل ۴۰ درصد به بانک کشاورزی اختصاص دارد.

مطلب قبلینیاز به تجویز نسخه کاغذی توسط پزشکان نیست /نحوه اطلاع از اعتبار پوشش بیمه‌ای
مطلب بعدیعضویت ۷۷ هزار خانوادار در صندوق بیمه کشاورزان لرستان