ده عامل کلیدی درعقب ماندگی طرح های نوین بیمه ای در کشور
مجید نظری کارشناس ومدرس دانشگاهدر بیمه طرح های خاص ونوین

ده عامل کلیدی درعقب ماندگی طرح های نوین بیمه ای در کشور


"با توجه به تجربه چند ساله در بخش طرح های خاص و نوین بیمه ای مسائل ومشکلات این رشته مغفول را به شرح دهگانه زیر یاد آوری می نمایم"

 

“”مجید نظری کارشناس ومدرس دانشگاهدر بیمه طرح های خاص ونوین””

 

_ با توجه به تجربه چند ساله در بخش طرح های خاص و نوین بیمه ای مسائل ومشکلات این رشته مغفول را به شرح دهگانه زیر یاد آوری می نمایم امید است مدیران ؛دست اندر کاران وصاحبنظران و کارشناسان بیمه که دلشان برای این صنعت می تپد فکری برای این مشکلات داشته باشند ,باشد تا شاهد گسترش این رشته مهم بیمه ای در صنعت بیمه کشور باشیم .
۱٫ نبود ساختار سازمانی در شرکت های بیمه : این رشته بیمه ای در اکثر شرکت های بیمه در ساختار سازمانی دیده نشده است و به جزء چند شرکت آن هم به صورت ضمنی به صورت خیلی ناچیز و خودجوش شکل گرفته است یعنی اگر مدیر مربوطه در طول سال اقدامی جهت فروش و معرفی این رشته از خود نشان ندهد هیچ مسئولی از آن رشته و مدیر مربوطه بازخواستی نخواهد کرد.

۲٫ عدم آشنایی مدیران بالادستی از چنین رشته ایی:بسیاری از مدیران بالادستی از وجود چنین رشته ای ناآگاه می باشند حال اگر شخصی خوش ذوق پیدا شود و بتواند طرح خاصی را در شرکت مطرح نماید و مدیر هم علاقمند به آن گردد میشود امیدوار بود که فقط طرح در قالب یک طرح نوین برای مدتی دست به دست گردد وآخر سر آنقدر به آن ایراد می گیرند که شخص طراح برای همیشه فکر ارائه ایده و طرح نو را از یاد خواهد برد. زیرا در این بین افراد ناآگاه و یا بهتر بگویم مغرض آنقدراظهار نظر غیر فنی می کنند که مدیران بالادستی از شر آن می گذرند. با این تفکر دیگر هیچ طراحی در سازمان و بیرون سازمان تمایلی به ارائه ایده و فکر نشان نخواهد داد.

۳٫ عدم ساختار منسجم و حمایت کننده بالادستی واحد ناظر: دیده شده طراحان زیادی به شرکت های بیمه مراجعه می کنند ولی از ترس اینکه طرح شان دست به دست گرددو آخر سر لو نرود برای نجات از دست ندادن ایده خود به واحد ناظر, مراجعه می نمایند در آنجا به آنان توصیه می گرددکه شما می بایست طبق دستور العمل عرضه طرح های نوین بیمه ای به یکی از شرکت های بیمه ای مراجعه نمایید و طرح خود را درشورای فنی آن به ثبت برسانید در صورتیکه شرکت بیمه طرح شما را مورد تایید قرار داد بعد تشریف بیاورید تا بررسی فنی وتحلیلی انجام پذیرد. متاسفانه این سیکل انجام می گردد وطراح در گرداب بند ۲ مذکور گرفتار می شودو همانجا باز طرح عقیم می ماند.ضروری است جهت رفع این مشکل واحد ناظر فکری جهت حمایت اینگونه طرح ها به صورت ساختاری داشته باشد .پیشنهاد می شود تعدادی از طرح ها زمانیکه به واحد ناظر مراجعه می نماید همانجا طرح ها بررسی شوند و در صورت تایید و درخواست شرکت های بیمه می توانند با ارائه مجوز سالیانه مجوز فروش آنرا به صورت کنترل شده اعطاء نمایند به نظر می رسد پژوهشکده بیمه مرکزی در این بخش می تواند بسیار فعال باشد. تا حمایت های ویژه ای از فکر ها وایده های نوین بیمه ای را ترسیم نماید.

۴٫ ترس از هر گونه تغییردر سازمان:اکثر کارشناسان بیمه دیده شده بدلیل اینکه زیر سئوال و بازخواست قرار نگیرند از ارائه هر گونه طرح نو ویا پذیرش هر گونه طرح خودداری نمایند در اینجا انگیزه های مالی و معنوی به طور کل نابود گردیده است طرح نوی بیمه ای مصادف است با تغییر در نحوه فروش واستراتژی های پوسیده شرکت واگر طرح ناگاه به چند خسارت بربخورد دیگر زمین و زمان بهم خورده و دودمان طراح ومدیران وکارشناسان حمایت کننده طرح به باد خواهد رفت ومی بایست فکری به حال خود نمایند ویا برای همیشه از صنعت بیمه خداحافظی کنند ؛ پس بهتر است کاری نکنیم ؛حقوق مان را بگیریم وزیاد سرک نکشیم ؛در اینجا دیگر خلاقیت ونوآوری برای همیشه نابود می گردد.

۵٫ ترس از پولدار شدن طراحان:بارها دیده ام کسانی که درسمت تصمیم گیری پذیرش و عدم پذیرش یک طرح جدید هستند برای خود دو دو تا چهار تا می کنند پیش خود می گویند اوه اوه اگر فلانی چنین طرحی را مطرح کند و به مرحله فروش برساند چه پولی گیرش می آید بعد من باید اینجا بنشینم و پول شمردنش را نگاه کنم.این نشان از یک نگاه سرکوب شده وبیمارگونه سازمانی است چرا ؟ زیرا اگر سازمان پویا از ابتدا به همه کسانی که در مطرح شدن طرح فعالیت می نمایند پاداش و تشویقی را در نظر داشته باشد پس من تصمیم گیر و مدیر با تمام توان ایجاد طوفان خواهم نمود و من هم به اندازه توانم می توانم بهره حتی ناچیز از آن ببرم. که متاسفانه این گزینه هم درساختار و تفکر سیستمی شرکت ها دیده نشده است.

۶٫ نبود یا کمبود کارشناسان زبده ای که بتوانند طرح های ارائه شده از سوی اشخاص حقیقی وحقوقی را بررسی نمایند . متاسفانه عده معدودی از کارشناسان صنعت بیمه را دیده ام که تسلط بر شرایط عمومی نویسی, تهیه فرم پیشنهاد و تنظیم فرمت بیمه نامه را دارند, حتی بسیاری از کارشناسان این رشته علاوه بر مطالب فوق می بایست به علم آمار و احتمالات و همچنین مدیریت ریسک و تسلط بر کلیه آیین نامه ها و مصوبات شورای عالی بیمه داشته باشند که با این شاخص ها و این اطلاعات بگردید دنبال یک سوزن در انبار کاه.

۷٫ نبود بخش R&D در شرکت های بیمه ای :عدم وجود بخش تحقیق و توسعه و بازارسازان حرفه ای در شرکت های بیمه موجب شده این رشته غافل از نیازهای بیمه ای بیمه گزاران و اقشار مختلف گردد
۸٫ نبود سرفصل پرداخت حق الزحمه طراح در فرمت های سود و زیان شرکت های بیمه ای . این مشکل تازه بعد از انجام شدن همه موارد فوق سر در می آورد.حال شرکتها می خواهند حق الزحمه طراح را با هزاران مشکل بپردازند که همینجا گیر می کنند چون سرفصلی در گزارشات سود زیان نداریم که این مشکل را می بایست توسط بخش بالادستی واحد ناظر مرتفع نمود که متاسفانه هنوز به رفع آن اقدامی صورت نگرفته است.

۹٫ کمبود یا نبود تبلیغات در اینگونه طرح ها:یاد می آورم طرحی را با دوسال زحمت وتلاش و پیچ وخم های فراوان به سرانجام رساندیم هنگام فروش که شد حتی یک عدد تراکت وبوروشور هم چاپ نگردید و طرح بعد ازیکسال دوره آزمایشی با فروش ۱۷ فقره پرونده اش برای همیشه بسته شد.

۱۰٫ ترس طراحان بیمه ای از ارائه فکرها و ایده های خود به شرکت های بیمه ای با این رویکرد که طرح ها پس از ارائه موجب لو رفتن آن خواهد شد. در این مقوله ضروری است تا شرکت های بیمه واحد مشخصی داشته باشند تا طرح را اخذ و ثبت نمایند تا طراح خیالش راحت باشد که پس از ثبت طرح , طرح از آن شرکت با هر شکلی خارج نگردد که این موضوع هم بسیار جای بحث دارد که در اینجا قابل بحث نیست.

ادامه دارد….

print

انتشار : ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۱
تعداد بازدید : 464


نظر دهید !!!

یک دیدگاه برای “ده عامل کلیدی درعقب ماندگی طرح های نوین بیمه ای در کشور”

  1. محمد

    موافق هستم،ولی باید اساتید ومدرسین محترم جهت این رشته های باارزش طرح بدهند وپست طرح های خودشون مقاوت کنند.

قالب وردپرس