ضرورت حضور ارزیابان خسارت در صنعت بیمه
علی­مراد مرادی / کارشناس ارشد بیمه

ضرورت حضور ارزیابان خسارت در صنعت بیمهصنعت بیمه هم اکنون در گذر از این مرحله است که، چه ضرورتی وجود دارد که عملیات ارزیابی خسارت به ارزیابان خسارت که در غالب آئین نامه شماره ۸۵ شورایعالی بیمه رسمیت پیدا کرده است باید واگذار گردد، آیا این موضوع می­تواند اختلافات و مشکلات موجود در رابطه فی مابین بیمه­گر و بیمه­گزار را حل و فصل نماید؟ آیا این روش نهایتاً به افزایش ضریب نفوذ در جامعه می­انجامد؟ آیا سرانه حق بیمه افزایش خواهد یافت؟ آیا حق بیمه پرداختی در سبد خانواده­ها قرار میگیرد؟ ونهایتا چه اتفاقی در روند امور بوجود می آید؟ و سوالات زیادی در این خصوص مطرح است که در نظراست در این یادداشت به صورت مختصر به آنان پرداخت شود.

 

  • معمولاً سازمانها بی­رویه بزرگ می­شوند واین رشد در بخش نیروی انسانی  صورت می گیرد که خود به خود  آفتی برای شکوفاهی، چابکی و کارآیی و خلاقیت در سازمان خواهد بود. برون سپاری در بخش خسارت در مرحله اول شرکت­ های بیمه را از جذب نیروی جدید برحزر می­دارد و از نیروی موجود به صورت بهینه در امور دیگر که تولید بیمه­ نامه ­های جدید در جامعه و ایجاد ابتکارات در نحوه فروش و استفاده از تکنیک ­های روز بازاریابی در جهت بالا بردن ضریب نفوذ بیمه­ ای در جامعه از نیروی متخصص موجود استفاده خواهد شد لذا نباید نگران این موضوع باشند که با برون سپاری نیروها مازاد و بیکار خواهند شد.
  •  با برون سپاری بخش خسارت این اطمینان به بیمه­ گزاران و زیاندیدگان داده می­شود که در زمان بروز حادثه یک شخصیت مستقل که به هیچ یک از طرفین بیمه­ گذار، بیمه­ گر و زیاندیده وابستگی ندارد فرآیند خسارت آنان را رسیدگی می­ نماید و همین امر باعث اعتماد بیشتر مردم به صنعت بیمه بوده و در خرید بیمه نامه ها استقبال خوبی صورت خواهد گرفت، و باعث خواهد شد تعداد بیشتری از مردم از ظرفیت صنعت بیمه در جهت تامین مالی و بهداشت روانی استفاده نمایند.
  •  مسئولیت شرکت های بیمه در بخش خسارت به طریق ممکن به شخصیت مستقل دیگری واگذار می­شود و چون ارزیابان دارای تخصص در یک رشته خاص بوده و امورات کارشناسی شرکت­های بیمه بین تخصص­های مختلف تقسیم خواهد شد و این امر می­تواند  کیفیت ارزیابی خسارت را بهبود بخشد و یقیناً از پرداخت خسارت­های غیر واقعی جلوگیری خواهد شد و شرکت بیمه­گر در محاکم قضایی با استفاده از نظریه ارزیابی مستقل بهتر موضوعات تخصص را دنبال کند و به نتیجه می رساند و عملاً از سو استفاده­های احتمالی، پرونده­های ساختگی و سازمان یافته جهت اخذ خسارت غیر واقعی جلوگیری خواهد شد.
  • یقیناً با گسترش شبکه ارزیابان خسارت، اشتغال  زایی مناسبی در جامعه ایجاد خواهد شد و علاوه بر آن در مجموع توان فنی صنعت بیمه ارتقا پیدا کرده و به سمت تخصصی شدن صنعت گام­های اساسی برداشته  می شود  و اعتماد شرکت­های بیمه­گر، بیمه­گزاران و زیاندیدگان به مکانیسم ارزیابی خسارت بالا خواهد رفت و همین امر انگیزه­ای برای خرید بیمه­نامه­های جدید در بین اقشار مختلف مردم به وجود خواهد آمد.
  • هرچه اعتماد مردم به صنعت بیمه بیشتر شود. میزان خرید بیمه نامه و مشارکت مردم در این خصوص بیشتر خواهد شد. لذا انجام امور ارزیابی خسارت آنگونه که به آن اشاره شد اگر در جامعه نهادینه شود یقیناً بیمه به عنوان کالای که می­بایست در سبد خانواده قرار دارد جایگاه خود را پیدا خواهد کرد.
  •  وجود ارزیابان خسارت و استفاده بهینه از آنان در کاهش هزینه­های بیمه­ گری تاثیر بسزای خواهد داشت. این امر نهایتاً به این منجر خواهد شد که شرکت­های بیمه­ گر میزان حق بیمه­ دریافتی از بیمه­ گزاران را با توجه به مزیت رقابتی و  با ارائه خدمات مطلوب به اتکا به نیروهای تخصصی ارزیابان  کاهش خواهند داد و در مجموع انتفاع این امر به طرفهای (بیمه­ گر و بیمه­ گزار) برخواهد گشت که این موضوع از دغدغه­ های اساسی صنعت بیمه است  که چرا بعضی از شرکتهای بیمه به علت انباشت خسارتهای معوق عملاً به سود دهی لازم نمی­رسند که یکی از عوامل­های اصلی بالابودن هزینه بیمه­گری وعلت دیگر آن عدم تخصص در رسیدگی به پرونده های خسارتی  است  . اینجاست که باید به نقش ارزیاب خسارت بیشتر از گذشته توجه کرد.
print

انتشار : ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۵ -- کد خبر: 2112‘۹۷’

نظر دهید !!!

نظر شما برای “ضرورت حضور ارزیابان خسارت در صنعت بیمه”